29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.
           
İlçemiz Kaymakamlık bahçesinde Pazar günü yapılan çelenk sunma töreninde Kaymakamımız Sayın Mehmet DURGUT,Belediye Başkanı Zübeyir ARSLANCA,Cumhuriyet Başsavcısı Esat SEVİLMİŞ, İlçe Jandarma Komutanı J.Yüzbaşı Ali Soner BOZAN,İlçe Emniyet Amir Vekili Başkomiser Ömer Baki YORULMAZ, İlçedeki Kurum Amirleri, Okul Müdürleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakamımız Sayın Mehmet DURGUT Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.
            29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlanmaları Pazartesi günü Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile devam etti. İlçe Cumhuriyet Meydanında düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  töreninde saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Kaymakamımız Sayın DURGUT ‘un günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. DURGUT, konuşmasında “Sayın Protokol, kendilerine hizmet etmekten şeref duyduğum kıymetli Çüngüşlü vatandaşlarım ve sevgili öğrenciler;
            Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümünü kutluyor olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz.
           
Sevgili vatandaşlarım;
 
Cumhuriyetimizin 95. Yılını kutlarken bugünün anlam ve önemine binaen yapmamız gereken şey, hem sahip olduğumuz değerlerin muhasebesini yapmak hem de ileriye doğru bakmaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ ün ifade ettiği gibi “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdur.” Bugün her zamankinden daha çok çalışmaya, özgüvene ve milli dayanışmaya ihtiyacımız var. Cumhuriyeti ilanımızın her ne kadar 95. yılını kutluyor olsak da bu coğrafyada 2200 yıllık bir devlet geleneğimiz olduğunu hatırlatır, Cumhuriyetimizin bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının bir kazanımı olduğunu ifade etmek isterim.
            Cumhuriyeti bugünden yarına taşıma gibi en kutsal vazifeyi yapan Saygıdeğer Öğretmenlerim; sizlere Atatürk’ün “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlar ile mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.” Sözlerini hatırlatıyor, sizden çocuklarımıza ve gençlerimize önce tarih şuurunu, aynı sancak altında hep birlikte yaşama bilincini, milli kültürümüzü anlatmanızı ve okutmanızı rica ediyorum.
           
Saygıdeğer vatandaşlarım;
 
Bizler bu günlere nasıl gelindiğini unutmayacağız. Şanlı geçmişimize, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkacağız. Daha güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti için, aydınlık yarınlar için daha çok çalışacağız. Tarihte üstlendiğimiz ve yüzyıllarca hakla adaletle yönettiğimiz bu dünyayı tekrar en güçlü devlet en güçlü millet olarak herkes için huzurlu ve güvenli kılacağız.
            Sizlere uzun uzun Cumhuriyetin ilanının ne kadar önemli olduğunu, Cumhuriyete sahip çıkmanın ne kadar hayati önem arz ettiğini anlatmaktan hicap ediyorum. Çünkü siz devlete, cumhuriyete ve milli iradeye sahip çıkmak için Çanakkale de, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz gecesinde canlarınızı ortaya koyup devlete, cumhuriyete ve demokrasiye nasıl sahip çıkılacağının destanını yazdınız. Konuşmama son verirken 2200 yıllık süre içinde kurulan devletlerimize, milletimize sahip çıkmak adına canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diliyor, Rab’imden beni sizlere ve temsil ettiğim devletime yakışır bir idareci etmesini niyaz ediyorum. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.” dedi.
            Tören öğrencilerin şiirler günün anlam ve önemini anlatan yazılar okuması, folklor ekibinin gösterileri ile devam etti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yapılan şiir, kompozisyon, resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından son bulmuştur.